Lewica? Prawica? A gdzie mózgownica?

Antyfaszyści zablokowali marsz faszystów! Uff… jesteśmy obronieni. Antykomuniści uniemożliwili propagowanie przestępczej ideologii komunistycznej! I znowu się cieszymy! Tyle powodów do radości… Tylko jakiś taki dziwny niepokój gdzieś się telepie po głowie. Zaraz zaraz, czy my mamy faszystów? Chwileczkę, a kto to są ci komuniści? No, nie jest łatwo się w tym odnaleźć.

No bo jak się dokładniej przysłuchać okazuje się, że to komuniści zablokowali marsz antykomunistów. A faszyści uniemożliwili głoszenie poglądów antyfaszystom. Spore zamieszanie… Ale kto właściwie przykleja te etykiety? I po co? Czy nie są to po prostu kolejne, coraz ostrzejsze epitety w ideologicznym sporze między dwiema stronami? Każdy siebie przedstawia jako bojownika ze złem, jako zło określając swojego antagonistę. I ten język już nie ogranicza się do komunistów i faszystów (którzy, nota bene, wspólnie obalili kilkadziesiąt lat temu Republikę Weimarską, co w konsekwencji doprowadziło do II Wojny Światowej).

W Polsce dzisiaj są wyłącznie oni źli i my dobrzy. Na płaszczyźnie sporu partyjnego to oczywiście PO i PiS. Pozostałe partie próbują się dopisać do tej linii podziału, ale ich siła oddziaływania jest zbyt słaba i się raczej nie liczą. Na płaszczyźnie sporu ideologicznego – w przestrzeni pozapartyjnej – wracają stare określenia: lewica i prawica. Ale poziom antagonizmów i eskalacja konfliktu są bardzo zbliżone do tego międzypartyjnego.

I kiedy tak słucham tych lewicowych publicystów alarmujących, że trzeba powstrzymać faszyzm wszelkim i metodami, a potem prawicowych którzy twierdzą, że lewica sterroryzowała media i być może trzeba ją po prostu rozstrzelać… nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nie ma między nimi wielkiej różnicy. W języku francuskim jest takie powiedzenie, że ekstrema się dotykają. Nie chcę lewicy! Nie chcę prawicy! Chcę mniej ideologii a więcej myślenia. Marsz przeciwko faszyzmowi, marsz w obronie niepodległej… Skończmy już z tymi wzajemnymi nagonkami! To one najbardziej zaogniają język publicznej debaty!

No votes yet.
Please wait...

Komentarze z Facebooka