KOD w USA

Szanowni Państwo! Jesteśmy w USA. To już wielu z Was wie. Ale co tu robimy? W sobotę w Nowym Jorku zaczęliśmy od spotkania z Andrew Rasiejem – współzałożycielem i liderem Civic Hall. Jest on również organizatorem Personal Democracy Forum, które organizuje swoje konferencje także w Polsce. Andrew jest z pochodzenia Polakiem, ma wiele przemyśleń dotyczących budowania nowej społecznej rzeczywistości, zaś jego dokonania i doświadczenia w działalności społecznej są naprawdę imponujące.

Kolejne spotkanie to światowej sławy profesorowie prawa konstytucjonalnego, badający ruchy społeczne i destrukcję demokracji w wielu miejscach świata. Spotkanie zaplanowane na godzinę trwało ostatecznie 4 godziny. Nasi rozmówcy z dużym zainteresowaniem wysłuchali odpowiedzi na szczegółowe i bardzo konkretne pytania odnoszące się do tego, jak Polska wygląda na tle innych krajów o słabej demokracji, jak porównać KOD z innymi ruchami społecznymi ostatnich lat w świecie, jak wreszcie przewidujemy rozwój sytuacji w Polsce i jak zamierzamy reagować. Zyskaliśmy cenne wskazówki i nawiązaliśmy kontakty, które będą procentowały przez wiele lat.

Wieczorem spotkanie w mieszkaniu u KODerki i KODera. W rodzinnej atmosferze. Pyszne jedzenie…

Drugi dzień w większości służył przystosowaniu się do zmiany strefy czasowej. Zmęczenie po podróży i pierwszym aktywnym dniu oraz prawie bezsennej nocy próbowaliśmy zamaskować spacerując po mieście w mroźnym i wilgotnym wietrze o prędkości dochodzącej do 60 mph. Pod wieczór spotkanie w gronie KODerek i KODerów. Około 40 osób. Znowu w prywatnym mieszkaniu. I znowu przedłużyło się o dwie godziny w stosunku do pierwotnych założeń.

Dzisiaj przed 5 rano pobudka i na samolot do Waszyngtonu. I tutaj kilka chwil, żeby się przebrać a potem na spotkanie do profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Wspaniała rozmowa, serdeczna i ujmująca. Niezwykle przenikliwe pytania profesora pozwoliły nam przybliżyć sytuację w Polsce i spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy. Zgodziliśmy się, że rozmowa i współpraca to najlepsze metoda rozwiązywania problemów. Profesor wierzy, że jest możliwość dialogu.

Prosto od profesora pędem do Freedom House. Spotkanie z kierownictwem tej ogromnie ważnej organizacji, gdzie znowu szczegółowo omówiliśmy sytuację, szanse i zagrożenia. Nawiązaliśmy kontakt, który na pewno będzie w najbliższym czasie pogłębiany i rozwijany.

No i spotkanie z całym KOD-em USA. Lokalnie w grupie kilkudziesięciu osób, ale z transmisją online i z możliwością zadawania pytań przez internet. Zapis tego spotkania znajdziecie na naszym fanpage.

Jutro kolejny dzień ciężkiej pracy, ale o tym już nie dzisiaj. Na teraz mogę tylko powiedzieć, że to bardzo męczące. Śpimy po 2-3 godziny, biegamy, latamy, spotykamy się rozmawiamy, przejeżdżamy, przebieramy, znowu rozmawiamy… Ale też stale odbieramy mnóstwo pozytywnej energii, ogromne pokłady życzliwości i sympatii. Dziękuję!

W tym samym czasie KOD w Polsce podejmuje wspaniałe działania. Marsz we Wrocławiu to duży sukces. Spotkania z politykami z Europy to podtrzymanie ważnych relacji międzynarodowych i szansa na zadbanie o interes Polski i na ochronę obywateli przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych działań władzy. Intensywność działań jest ogromna, ale też i sprawy do załatwienia poważne. Więc w sumie trudno się dziwić, że nie ma chwili na odpoczynek. Ważne, że razem damy radę!

(tekst pierwotnie opublikowany na portalu naTemat.pl 05.04.2016)

No votes yet.
Please wait...

Komentarze z Facebooka