KOD w USA

Szanowni Państwo! Jesteśmy w USA. To już wielu z Was wie. Ale co tu robimy? W sobotę w Nowym Jorku zaczęliśmy od spotkania z Andrew Rasiejem – współzałożycielem i liderem Civic Hall. Jest on również organizatorem Personal Democracy Forum, które organizuje swoje konferencje także w Polsce. Andrew jest z pochodzenia Polakiem, ma wiele przemyśleń dotyczących budowania nowej społecznej rzeczywistości, zaś jego dokonania i doświadczenia w działalności społecznej są naprawdę imponujące.

Kolejne spotkanie to światowej sławy profesorowie prawa konstytucjonalnego, badający ruchy społeczne i destrukcję demokracji w wielu miejscach świata. Spotkanie zaplanowane na godzinę trwało ostatecznie 4 godziny. Nasi rozmówcy z dużym zainteresowaniem wysłuchali odpowiedzi na szczegółowe i bardzo konkretne pytania odnoszące się do tego, jak Polska wygląda na tle innych krajów o słabej demokracji, jak porównać KOD z innymi ruchami społecznymi ostatnich lat w świecie, jak wreszcie przewidujemy rozwój sytuacji w Polsce i jak zamierzamy reagować. Zyskaliśmy cenne wskazówki i nawiązaliśmy kontakty, które będą procentowały przez wiele lat.

Wieczorem spotkanie w mieszkaniu u KODerki i KODera. W rodzinnej atmosferze. Pyszne jedzenie…

Drugi dzień w większości służył przystosowaniu się do zmiany strefy czasowej. Zmęczenie po podróży i pierwszym aktywnym dniu oraz prawie bezsennej nocy próbowaliśmy zamaskować spacerując po mieście w mroźnym i wilgotnym wietrze o prędkości dochodzącej do 60 mph. Pod wieczór spotkanie w gronie KODerek i KODerów. Około 40 osób. Znowu w prywatnym mieszkaniu. I znowu przedłużyło się o dwie godziny w stosunku do pierwotnych założeń.

Dzisiaj przed 5 rano pobudka i na samolot do Waszyngtonu. I tutaj kilka chwil, żeby się przebrać a potem na spotkanie do profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Wspaniała rozmowa, serdeczna i ujmująca. Niezwykle przenikliwe pytania profesora pozwoliły nam przybliżyć sytuację w Polsce i spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy. Zgodziliśmy się, że rozmowa i współpraca to najlepsze metoda rozwiązywania problemów. Profesor wierzy, że jest możliwość dialogu.

Prosto od profesora pędem do Freedom House. Spotkanie z kierownictwem tej ogromnie ważnej organizacji, gdzie znowu szczegółowo omówiliśmy sytuację, szanse i zagrożenia. Nawiązaliśmy kontakt, który na pewno będzie w najbliższym czasie pogłębiany i rozwijany.

No i spotkanie z całym KOD-em USA. Lokalnie w grupie kilkudziesięciu osób, ale z transmisją online i z możliwością zadawania pytań przez internet. Zapis tego spotkania znajdziecie na naszym fanpage.

Jutro kolejny dzień ciężkiej pracy, ale o tym już nie dzisiaj. Na teraz mogę tylko powiedzieć, że to bardzo męczące. Śpimy po 2-3 godziny, biegamy, latamy, spotykamy się rozmawiamy, przejeżdżamy, przebieramy, znowu rozmawiamy… Ale też stale odbieramy mnóstwo pozytywnej energii, ogromne pokłady życzliwości i sympatii. Dziękuję!

W tym samym czasie KOD w Polsce podejmuje wspaniałe działania. Marsz we Wrocławiu to duży sukces. Spotkania z politykami z Europy to podtrzymanie ważnych relacji międzynarodowych i szansa na zadbanie o interes Polski i na ochronę obywateli przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych działań władzy. Intensywność działań jest ogromna, ale też i sprawy do załatwienia poważne. Więc w sumie trudno się dziwić, że nie ma chwili na odpoczynek. Ważne, że razem damy radę!

(tekst pierwotnie opublikowany na portalu naTemat.pl 05.04.2016)

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Komentarze z Facebooka