Nie lękajcie się!

Szanowni Państwo!

„Non abbiate paura”. Tak powiedział Jan Paweł II, Karol Wojtyła w 1978 roku obejmując Stolicę Piotrową. Tak. Nie wszyscy uznają go za autorytet. Ale nikt nie może podważać roli Papieża Polaka w uzyskaniu przez Polskę wolności i niezależności. To zdanie – nie lękajcie się – nabiera dzisiaj świeżości.

Partia rządząca, jej prezes i inni funkcjonariusze chcą nas – obywateli – zastraszyć. Spowodować, żeby każdy z nas się bał. Żebyśmy siedzieli cicho, żebyśmy wyrzekli się naszych swobód i wolności, żebyśmy nie mówili co myślimy. Bo możemy stracić pracę, bo możemy być atakowani, bo może się okazać, że ktoś nas będzie chciał skrzywdzić. To się dzieje już dzisiaj na Węgrzech. Pracownik prywatnej firmy boi się ujawnić swoje poglądy polityczne, bo może stracić pracę. To się dzieje już dzisiaj w Polsce. Wiele osób nie tylko boi się przyjść na manifestacje KOD-u, ale też boją się udostępnić na facebooku wydarzenie, apel czy notatkę KOD-u. Obawiają się, że jeżeli ktoś zauważy ich sympatie, będą mieć problemy.

Bądźmy odpowiedzialni. Uważajmy na to, jak nasze decyzje i zachowania mogą wpłynąć na innych. Jeżeli nasza firma zatrudnia kilkaset osób, a nasze zachowanie polityczne może doprowadzić do jej upadku (na przykład utrata kontraktów rządowych) to nie szarżujmy. Pamiętajmy, że troska o Polskę to też troska o Polaków. Ale… też nie bójmy się. Sondaż TNS dla GW pokazał, że KOD wspiera około 40% Polaków. Nie ma tyle miejsc w więzieniach. Gospodarka nie będzie działać, jeżeli 40% zostanie zwolnione. Wszystkich nas nie zamkną!

Nie zachęcam do bufonady ani do ryzykowania przyszłością czy bezpieczeństwem innych. Bądźmy odpowiedzialni. Ale odpowiedzialność, to też troska o nasze otoczenie. Nie dajmy się zastraszyć. Bądźmy sobą. Bądźmy wolnymi ludźmi. Bo tylko ludzie wolni umieją budować lepszy świat. I bronić się przed totalitaryzmem. Damy radę!

(tekst pierwotnie opublikowany na Facebooku 22.04.2016)

No votes yet.
Please wait...

Komentarze z Facebooka