Jeśli będziemy trzymać się osobno, to powieszą nas razem

Szanowni Państwo!

Nigdy w życiu nie spodziewałem się, że Wiadomości TVPiS będą mnie cytować jako autorytet, a pan Zybertowicz będzie mi wkładał w usta własne interpretacje i opinie. To fascynujące. TV Republika, 300polityka i inne media proreżimowe również powołują się na moją wypowiedź u Konrada Piaseckiego. I wszyscy oni pokazują, że nie słuchają i nie rozumieją. Spora część dzisiejszej Kawy na Ławę tez była poświęcona analizie mojej wypowiedzi.

Powiedziałem, że PO oderwała się nieco od rzeczywistości. To samo mówię w ostatnich tygodniach o całej scenie politycznej, o większości polityków. Najbardziej oderwana od rzeczywistości jest partia rządząca. Partie opozycyjne – zarówno parlamentarne jak i pozaparlamentarne – mają dylemat, jak zachować się w tej trudnej sytuacji, kiedy niszczone są ustrojowe podstawy polskiego państwa. Z jednej strony zadaniem każdej partii jest odróżnienie się od innych partii i pokazać, dlaczego ona jest lepsza i zasługuje na poparcie. Z drugiej strony w obecnej sytuacji konieczna wydaje się współpraca i koordynacja działań. Przecież siły prodemokratyczne muszą wspólnie obronić to, co najważniejsze.

Platforma Obywatelska jest największą partią opozycyjną w Parlamencie. Jest ważnym elementem opozycji demokratycznej w Polsce. Nikt nie powinien odrzucać współpracy z nią. Nie tylko ze względów pragmatycznych, ale i z powodu historycznych dokonań i zasług. Mam nadzieję, że sama PO przestanie się wyłączać poza nawias. Zasadą współdziałania KOD i partii demokratycznych powinno być powstrzymywanie się od wzajemnej krytyki i budowy wewnętrznych konfliktów i podziałów. Istotą współpracy jest obrona wspólnych wartości demokratycznych. Musimy patrzeć w przyszłość. Nie można iść do przodu patrząc do tyłu. KOD deklaruje misję dobrej woli w celu łagodzenia konfliktów pomiędzy ugrupowaniami bloku demokratycznego. Jeżeli moja wypowiedź, źle zinterpretowana przez nieprzychylne opozycji media, stoi na przeszkodzie, to serdecznie i szczerze przepraszam. Z całą pewnością liczę na dobrą współpracę w przyszłości miedzy wszystkimi prodemokratycznymi siłami. Wszystkich zapraszam i wszystkich szanuję.

Benjamin Franklin tuż po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości powiedział „jeśli będziemy trzymać się osobno, to powieszą nas razem”. Stoimy dzisiaj w podobnie dramatycznym momencie naszej historii. Ważą się losy naszego kraju, przyszłość jest niepewna, poziom konfliktu się podnosi. W tej sytuacji wszystkie siły wyznające podobne wartości powinny być razem. Tylko współpraca może nas uratować.

(tekst pierwotnie opublikowany na Facebooku 29.05.2016)

No votes yet.
Please wait...

Komentarze z Facebooka