Budujmy infrastrukturę społeczną

Szanowni Państwo!

Jak wielu z Was wie, dużo ostatnio jeżdżę po Polsce. Spotykam się z KODerkami i KODerami, z obywatelami, z ludźmi. Jeżdżę różnie. Czasem motocyklem, czasem samochodem, czasem pociągiem czy autobusem. Zawsze i wszędzie właściwie podziwiam nową infrastrukturę. To już nie są te drogi, to już nie są te tory i dworce.

A kiedy spotykam się z Wami widzę, że powstaje nowa infrastruktura społeczna. Uczymy się, jak się organizować, jak się spotykać, jak się szanować, jak się spierać i jak się różnić. Ta społeczna energia, ta chęć do współpracy i współtworzenia, przedkładanie dobra wspólnego czy po prostu wspólnego przedsięwzięcia nad własne ambicje czy oczekiwania, to jest chyba największa nowość i największa zmiana.

Przed wyborami 2015 roku powstała wspaniała inicjatywa Polska w ruinie, która pokazywała jak bardzo zmieniło się nasze otoczenie, jak nowoczesnym i rozwiniętym krajem jesteśmy. A kiedy jeżdżę po tej zrujnowanej Polsce, kiedy spotykam setki i tysiące cudownych, zaangażowanych obywateli, to sobie myślę, że warto by może powołać nową inicjatywę Społeczeństwo w ruinie, żeby pokazać tych wszystkich wspaniałych ludzi i to, co się między nimi rodzi. Nie wiem, jak pokazać energię. Nie wiem, jak pokazać rosnący kapitał społeczny. Nie wiem, jak sfotografować tę nową infrastrukturę. Ale wiem, że to ogromna wartość, którą z każdą chwilą będziemy doceniać coraz bardziej nawet, jeżeli jeszcze nie wiemy na pewno, do czego tę infrastrukturę wykorzystamy w przyszłości. Ale już ona sama w sobie jest ogromną wartością.

Dziękuję Wam wszystkim, KODerki i KODerzy, za to, że jesteście! Razem możemy naprawdę wiele. Zwłaszcza, że KOD łączy, nie dzieli!

(tekst pierwotnie opublikowany na Facebooku 2.07.2016)

No votes yet.
Please wait...

Komentarze z Facebooka