Między przyzwoitością a cenzurą

Gdzie są granice między przyzwoitością a cenzurą? Czy cenzura może być przyzwoita? Czy można ukrywać fakty tylko dlatego, że nie umie się ich rzetelnie skomentować?

20 października po południu w Stalowej Woli zaatakował nożownik. Na miejscu zginęła jedna osoba. Dwie są w stanie krytycznym. Osiem innych doznało obrażeń i pozostaje w szpitalu lub po udzieleniu pomocy pozostaje pod opieką lekarzy. Media rozpisują się szeroko o tym zdarzeniu. Kolorowe paski i specjalne programy, doniesienia i relacje.

19 października po południu w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki mężczyzna podpalił się w akcie protestu przeciwko polityce partii rządzącej. Wiadomość przemknęła jedynie po obrzeżach mediów. Tak zwany mainstream tego nie zauważył. Wydaje się, że więcej zainteresowania wzbudziła wypowiedź jednej dziennikarki, że nie można tego aktu rozpatrywać w kategoriach politycznych, niż sam akt.

Tu zginął człowiek, inni walczą o życie. Nie znamy przyczyny. Jest mowa o leczeniu psychiatrycznym. Tam człowiek walczy o życie. Przyczyny swojego działania wyjaśnił precyzyjnie. W piętnastu punktach. Podobno cierpiał na depresję.

Pierwszy przypadek mieści się w kategoriach sensacji, obok wypadku komunikacyjnego czy napadu rabunkowego. W kategoriach czegoś oczywistego, choć dotkliwego. Przykrego, ale statystycznie powtarzającego się.

Drugi przypadek jest czymś wyjątkowym. Akt desperacji motywowanej politycznie. Determinacja i radykalne działanie. Można dyskutować. Trzeba dyskutować. Warto poświęcić chwilę refleksji. Zastanowić się, przemyśleć, omówić. Przeczytać manifest.

O wydarzeniu ze Stalowej Woli wiemy wszystko. Najdrobniejsze, nieistotne dla sprawy szczegóły, które komuś udało się poznać.

O wydarzeniu w Warszawie nie wiemy prawie nic. Nikt o nim publicznie nie rozmawia. Media umieją mówić tylko o tym, co typowe? Co bez treści? Co powtarzalne i mieszczące się w stereotypie?

Gdzie są granice między przyzwoitością a cenzurą? Czy cenzura może być przyzwoita? Czy można ukrywać fakty tylko dlatego, że nie umie się ich rzetelnie skomentować?

(tekst pierwotnie opublikowany na portalu naTemat.pl 21.10.2017)

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Komentarze z Facebooka