Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat

Bądź pogodny. Dąż do szczęścia.

Okres zbliżających się świąt, przesilenia zimowego, symbolicznej zmiany roku kalendarzowego, dni wolnych od pracy, spędzanych z rodziną – to czas skłaniający do refleksji i planów, wspomnień i postanowień. I czas życzeń.

Żyjemy w trudnych czasach. Trudnych zwłaszcza dla Polaków. Po ćwierć wieku dynamicznego rozwoju – zarówno w kategoriach gospodarczych jak i cywilizacyjnych oraz kulturowych – cofamy się do czasów minionych. Znowu rozważamy podstawowe wartości, o których już zapominaliśmy, bo tak były oczywiste. Podstawowe wolności obywatelskie, dostęp do informacji, praworządność i ład konstytucyjny odchodzą w niebyt. Trudno w takim czasie cieszyć się, świętować, składać życzenia. A jednak ten czas wymaga właśnie szczególnej troski i zaangażowania.

Dzisiaj w życzeniach nie powinniśmy się koncentrować na sprawach osobistych. Bo los wszystkich z nas zależy bardziej, niż kiedykolwiek, od tego, jak potoczą się nasze wspólne sprawy. Dlatego przede wszystkim chciałbym, żebyśmy w zbliżającym się czasie umieli dobrze wykorzystać swoją siłę. Siłę bezsilnych – siłę obywateli. To zależy od nas samych.

Życzę nam wszystkim żebyśmy umieli się pięknie różnić zamiast brzydko dzielić.

Kiedy zbudujemy naszą siłę na różnicach, wykorzystując unikalną siłę każdego z nas, Polska będzie miejscem dla każdego. Miejscem, w którym każdy i każda z nas będzie chętnie żyć.

W sprawach osobistych życzę każdemu z Was szczęścia. Bo szczęście jest najważniejsze. Bez szczęścia nawet zdrowie nic nam nie gwarantuje. A że szczęściu trzeba pomagać, to pomagajmy szczęściu naszych najbliższych. Jeżeli każdy troszczy się o najbliższych, to o każdego troszczy się wielu. Jeżeli każdy troszczy się wyłącznie o siebie, to każdy jest sam.

Niech nasz świat będzie piękny!

No votes yet.
Please wait...

Komentarze z Facebooka