WRD – Wolność Równość Demokracja

27 miesięcy – od czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość (partię nazwaną tak dla szyderstwa podobnie, jak pewna gazeta w ZSRR nazywała się Prawda) – to czas przyspieszonej obywatelskiej edukacji dużej grupy Polek i Polaków. Zaczęło się od oburzenia i zgorszenia. To, co wyprawiali rządzący po prostu nie mieściło się wielu z nas w głowach. Wyszliśmy masowo na ulice. Protestowaliśmy i próbowaliśmy się policzyć. Poznać się. Znaleźć w tłumie. Zaczęliśmy też się organizować u siebie. Bo zrozumieliśmy, że działać trzeba tam, gdzie mieszkamy, gdzie żyjemy, gdzie się spotykamy z sąsiadami, rodzinami, przyjaciółmi.

Potem zaczął narastać gniew. To niedopuszczalne! Nie możemy na to pozwolić! Musimy ich powstrzymać! Tak myśleli jedni. Inni poczuli, że nie mają siły na walki uliczne. Że nie nadają się do radykalnych działań. Że nie chcą stawać naprzeciwko swoich rodaków. I nieco się wycofali. Może chcieli przeczekać najgorsze? A może po prostu spokojnie robić swoje? Nie manifestując i nie obnosząc się ze swoją aktywnością po cichu pracować z własnym środowiskiem. Teraz też było łatwiej działać lokalnie, bo już wielu z nas się poznało, bo doświadczyliśmy współpracy, przekonaliśmy się kto jest kim.

Ale w tych mniejszych grupach wielu z nas poczuło się zagubionymi. Samotnie a czasem i bezsilnie. Bo sami wobec wielkiego i nagminnie łamiącego prawo reżimu nie czuliśmy się zbyt pewnie. Ale też wielu z nas nie chciało się poddać, zaprzestać działania. Zazwyczaj nie dla siebie, ale dla dzieci, dla wnuków, dla ich rodzin i przyjaciół. No i z naturalnego sprzeciwu wobec zła. Nie można siedzieć cicho, kiedy łamane są podstawowe zasady współżycia społecznego, prawa człowieka i konstytucyjny porządek.

Żeby poczuć się mocniej, żeby zobaczyć kogoś, kto idzie z nami, żeby pokazać innym, że jest nas wielu – zaczęliśmy szukać współpracy. Wielkie centralne struktury nie sprawdziły się. Stały się zbyt łakomym kąskiem dla tych, którzy niekoniecznie mieli te same cele co większość z nas, za to byli znacznie silniej zdeterminowani, żeby znaleźć się na szczycie. Ale przecież świadomi obywatele nie potrzebują hierarchii ani struktury. Potrzebują możliwości wymiany poglądów, doświadczeń i pomysłów, przestrzeni do dyskusji, możliwości koordynacji konkretnych działań i projektów.

W gronie przyjaciół, motywowani pytaniami, sugestiami i prośbami od wielu znajomych i współpracowników, postanowiliśmy zbudować takie miejsce, gdzie każdy będzie mógł się włączyć w działania, ale nikt nim nie będzie rządził. Miejsce oparte na wspólnocie celów i wartości. Miejsce, które będzie łączyć ale nie unifikować.

Założyliśmy stowarzyszenie pod nazwą Wolność Równość Demokracja. Na Facebooku już wielu z Państwa nas poznało. Od dwóch dni funkcjonuje grupa i strona organizacji – tzw. fanpage. Do grupy cały czas dołączają kolejne osoby zainteresowane współpracą. Fanpage zdobywa kolejnych „lubiących”. Dziękujemy. Bo ruszamy do pracy.

Już zostało uruchomione Stypendium Wolności. Elżbieta Pawłowicz realizuje złożoną kilka miesięcy temu obietnicę. Za chwilę ogłoszone zostaną regulaminy i zasady funkcjonowania Stypendium. Ale ponieważ Państwo znacie Elę dobrze i jej ufacie, już zaczęliście ten projekt wspierać finansowo. To najlepsze świadectwo, że był on potrzebny.

Za chwilę uruchamiamy wyborcze ABC. Janek Kamiński i Krzysztof Dąbek ze swoim zespołem analizują, opracowują, tłumaczą i wyjaśniają zawiłości zbliżających się wyborów. Jak wszyscy wiemy, rządzący manipulują przy prawie, procedurach i kadrach związanych z przeprowadzeniem wyborów. Wiadomo, w mętnej wodzie… Ale obywatele mogą się bronić. I właśnie rzetelna i jasna informacja jest dzisiaj najważniejsza. Oczywiście nasz zespół współpracuje z innymi organizacjami i osobami zaangażowanymi w przygotowanie nas wszystkich do wyborów. Bo tu nie ma miejsca na konkurencję. A jeżeli my – obywatele – chcemy wygrać te wybory, to musimy iść razem. Nie nie, my nie startujemy w wyborach. Ale w wyborach tak naprawdę nie wygrywają czy przegrywają kandydaci, ale wszyscy obywatele. Bo przecież nie o stanowiska chodzi, ale o naszą przyszłość.

Mamy też świadomość, że współpraca między organizacjami, grupami i środowiskami jest ważna. Bo razem możemy więcej. A ostatnio zostaliśmy mocno podzieleni. Nie wątpię, że z dużym udziałem propagandy i służb reżimu. Prowadzimy ostatnie konsultacje zewnętrzne dotyczące możliwości budowania współpracy w taki sposób, żeby każdy zachował podmiotowość i pełną niezależność a jednak żeby możliwe było koordynowanie działań, pozyskiwanie do współpracy środowisk w całej Polsce, propagowanie dobrych pomysłów i akcji.

Wolność Równość Demokracja – to podstawowe idee i wartości, które nas połączyły. Jeżeli dla Was są one również ważne, zapraszamy. Współpracujmy i wspierajmy się wzajemnie. Pamiętajmy – solidarność jest najważniejsza. I wspólnota. Razem możemy znacznie więcej. Zapraszamy!

nasza strona www: http://wrd.org.pl
nasza strona na Facebooku: https://www.facebook.com/WolnoscRownoscDemokracja/
nasza grupa na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/WolnoscRownoscDemokracja/

Zapraszam też do obejrzenia naszego pierwszego filmiku na YouTube:

Rating: 4.8/5. From 16 votes.
Please wait...

Komentarze z Facebooka