Katyń pamiętamy!

Wiosną 2016 roku miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystości pod gmachem sądu w Kaliszu. Tuż obok napisu, który pokazany jest na zdjęciu powyżej. „Przywrócić godność prawu!”. Napis pochodzi z listopada 1981 roku. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. To ostatni napis na murach z tamtych czasów zachowany do dzisiaj. Jest traktowany jako zabytek i w trakcie remontu gmachu sądu został zakonserwowany a nie usunięty.

Być może niepotrzebnie? Nie, nie to, żebym podważał jego historyczną wartość i znaczenie jako zabytku. Jednak za chwilę będziemy prawdopodobnie mieli setki i tysiące takich napisów na murach wszystkich miast Polski. Zwłaszcza, że hasła są znane od dziesięcioleci, a sytuacja wraca do tamtych czasów, więc w naturalny sposób się pojawią.

Telewizja kłamie!” – kiedyś standardowy napis, dzisiaj całkowicie na miejscu.

Precz z komuną!” – wraca komuna, więc i hasło zyskuje na aktualności.

Uwolnić więźniów politycznych!” – władza pracuje, żeby nadać wymiar aktualności i temu hasłu.

Niektóre hasła mogą oczywiście wymagać drobnej aktualizacji. Inne gruntownej przeróbki. Przeraża jednak aktualność innych w całości. Okazuje się, że jedno z najważniejszych haseł, które trzeba by dzisiaj pisać na murach to „Katyń pamiętamy!”. To już trudno nazwać chichotem historii. To raczej złośliwy rechot propagandzistów dobrej zmiany. Żal…

Rating: 3.7/5. From 12 votes.
Please wait...

Komentarze z Facebooka