Anna Izabela Nowak vs. Facebook i hejterzy

Na początek pozwolę sobie pokazać kilka wiadomości, którymi Anna została zaszczycona przez „życzliwych” internautów. Kto ma słabe nerwy albo nie lubi wulgaryzmów, niech przejdzie do dalszej lektury bez zaglądania w obrazki.

Te wiadomości zaniepokoiły swoją wymową Annę, więc opublikowała je na swoim profilu na Facebooku licząc, że zadziała to jako przestroga. Jakże się myliła… Autorzy wiadomości cieszą się życzliwością administratorów Facebooka i nic im się nie dzieje. Za to Anna została zablokowana za… posty naruszające standardy społeczności Facebooka. Wulgarne pogróżki i obelgi tych standardów nie naruszają. Ale ich pokazanie już tak. Pamiętacie, jak Chris Niedenthal został zbanowany na FB za fotoreportaż z marszu faszystów? Okazało się wtedy, że dla administratorów Facebooka propagowanie faszyzmu nie jest naruszeniem standardów i ich organizacje mogły swobodnie funkcjonować. Ale pokazywać efekty ich działań – o, to już jest naganne i narusza standardy społeczności.

Jakie standardy obowiązują w tej społeczności? I czy my wszyscy – użytkownicy Facebooka – czujemy więź ze społecznością, która uznaje takie standardy? Cyprian Kamil Norwid pisał o tym słowami:

Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala,
Czy ten, co mówić o tym nie pozwala?

Okazuje się jednak, że dla hejterów i administratorów Facebooka mało było banowania za obnażanie przestępczej działalności niektórych swoich użytkowników. Bo przecież groźby, pogróżki, obelgi i agresja to łamanie prawa i norm współżycia społecznego. Zagięli parol na Annę i postanowili ją chyba wykluczyć ze społeczności, żeby zachować swoje „standardy”. Pojawia się pytanie, czy my chcemy takich standardów?

Kolejny post, za który Anna została zbanowana brzmiał:

To bardzo źle świadczy o społeczeństwie polskim, jeżeli wierzy ono, że dzięki PiS Niemcy wreszcie się przyznali do odpowiedzialności za II wojnę światową.
Jesteśmy narodem głupców.

Kolejny miesięczny ban za:

Histeria i nadęcie – narodowe choroby Polaków.

Natychmiastowa blokada i prośba o weryfikację zakończona podtrzymaniem blokady. A kiedy zapytała na awaryjnym koncie:

I to za co?

I tam została zbanowana.

Wszyscy pamiętamy chyba, jak założyciel Facebooka przepraszał całą społeczność za to, że udostępniał firmom manipulującym wyborcami dane o swoich użytkownikach. Był przesłuchiwany przed Senatem USA, ale przede wszystkim osłabił zaufanie użytkowników do całego serwisu. A przeprosiny nie wyglądały na szczere. Sądząc po tym, jak działa polski Facebook i jego administratorzy, nie mogły być. Bo słowo standardy jest używane jako wytrych do uzasadniania własnych arbitralnych decyzji. Standardem było handlowanie danymi użytkowników, standardem było utrzymywanie grup wspierających działalność faszystów, nazistów i innych grup przestępczych. Standardem jest, że kiedy uczciwi ludzie zgłaszają tego typu grupy, strony czy profile, dowiaduje się, że nie naruszają one standardów społeczności.

Różne są standardy. Czytaliście kiedyś te, które deklaruje Facebook? (https://www.facebook.com/communitystandards/) Nie wierzę, że administratorzy Facebooka w Polsce nie mają świadomości, że łamią to, co ich firma oficjalnie deklaruje. Czas się zastanowić, czy ważniejsze są deklaracje, czy działania. I czy my – użytkownicy Facebooka – umiemy zadbać o naszą społeczność, czy też chcemy się bezwolnie poddawać arbitralnym decyzjom anonimowych administratorów, którzy łamią nie tylko swoje własne deklaracje, ale również podstawowe normy współżycia w społeczeństwie.

Protestuj, nagłaśniaj, działaj. To nasze miejsce. Korporacja udostępnia narzędzia informatyczne i zarabia na tym. Ale społeczność to my! Czy jesteśmy pionkami w grze korporacji, czy świadomymi użytkownikami platformy informatycznej i członkami społeczności?

Jeżeli chcesz, żeby coś się zmieniło, udostępnij ten tekst dalej. Brońmy Anny Izabeli Nowak. Każdy z nas może za chwilę zobaczyć komunikat:

Protestuj, podaj dalej, nie gódź się na dyktaturę anonimowych administratorów i wszechobecnych hejterów!

Rating: 4.4/5. From 19 votes.
Please wait...

Komentarze z Facebooka