Nieustające pasmo sukcesów

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło spektakularne zwycięstwo w wyborach samorządowych. To podobno czwarte z rzędu wygrane wybory. Wszyscy w Polsce są skalą tej wygranej poruszeni. O ile mi wiadomo, kandydaci PiS będą rządzili w Zamościu i Chełmie. Być może będą rządzili również w innych metropoliach, ale takie informacje nie dotarły na razie do mnie.

Zbliżamy się wielkimi krokami do narodowego święta. 11 listopada będziemy celebrować 100 lecie odzyskania niepodległości w 1918 roku. Państwowe uroczystości oczywiście są organizowane przez organa władzy publicznej. Budżet obchodów to 200 milionów złotych. Niestety nie udało się zorganizować żadnego znaczącego wydarzenia poza całkowicie rutynowymi akademiami i zwyczajnym koncertem. Klęską zakończyły się też negocjacje z organizatorami wydarzenia cyklicznego (na mocy uchwalonej przez rządzących ustawy o zgromadzeniach), jakim jest Marsz Niepodległości. Nie uda się więc nawet podpisać pod tym zauważanym w całym świecie spotkaniem. Spotkaniem „prawdziwych patriotów” ciągnącym za sobą w poprzednich latach zatęchły odór ksenofobicznych i faszystowskich idei.

Nieszczęśliwie wybrano również hasło obchodów. 100-lecie Niepodległości, 100 lat Niepodległej, 1918 – 2018 100 lat Polski Niepodległej… Premierem Rzeczypospolitej jest historyk. Stwierdził w ostatnich miesiącach, że w 1968 nawet nie było Polski. W ciągu ostatnich 100 lat tylko przez 50 lat Polska była bezdyskusyjnie niepodległa. O niepodległości w latach 1939 – 1989 można dyskutować.

Czy rządzący mają świadomość, że świętując 100 lat Niepodległej czczą pamięć twórców III Rzeszy, którzy od września 1939 do maja 1945 sprawowali władzę na polskich ziemiach, a także wszystkich włodarzy PRL-u, zaczynając od Bieruta i Gomułki, a na Jaruzelskim i Kiszczaku kończąc?

Świętowanie Narodowego Święta Niepodległości będzie niewątpliwym sukcesem. Kolejnym sukcesem partii Jarosława Kaczyńskiego. Zarówno organizacyjnie, jak i w wymiarze intelektualnym.

Czekam na kolejne takie sukcesy. A partii rządzącej dedykuję słowa króla Epiru, Pyrrusa, który po wygranej z Rzymem bitwie pod Ausculum miał powiedzieć:

Jeszcze jedno takie zwycięstwo i jesteśmy zgubieni.

Wielu takich zwycięstw PiS-u w nadchodzących miesiącach życzę przede wszystkim Polkom i Polakom. A może nie trzeba ich będzie już tak wielu?

Rating: 4.0/5. From 8 votes.
Please wait...

Komentarze z Facebooka