Jak nie zmarnować głosu

O tym, na kogo głosować albo nie głosować, jak wybierać i jak analizować już dzisiaj pisać nie można. Mamy ciszę wyborczą. Czas samodzielnej refleksji. Nie zamierzam jej zakłócać. Czas dostarczania argumentów, obietnic, programów lub impulsów minął. Wielu z nas już zapewne wie, na kogo zagłosuje. Niektórzy jeszcze rozważają za i przeciw. Analizują, porównują, ważą…

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na techniczny aspekt oddawania głosu w jutrzejszych wyborach samorządowych. Otóż… po pierwsze musimy pamiętać, ile głosów możemy oddać. Dostaniemy 3 albo 4 karty do głosowania. W miastach na prawach powiatu mamy mniej głosów, bo Rada Miasta (Gminy) i Rada Powiatu stanowią jedno ciało.

W każdej komisji obwodowej mamy w istocie do oddania cztery (albo w miastach na prawach powiatu trzy) głosy – na włodarza czyli Wójta, Burmistrza czy Prezydenta, na Radnego Gminy lub Miasta (w Warszawie będzie to Rada Dzielnicy, w miastach na prawach powiatu to głosowanie połączone jest z wyborami do Rady Powiatu), Radnego Powiatu (w Warszawie będzie to Rada Miasta, w miastach na prawach powiatu to głosowanie połączone jest z wyborami do Rady Miasta) oraz na Radnego Sejmiku Wojewódzkiego. Dlatego… bardzo ważne jest, żeby przed stawianiem znaków na kartach do głosowania zorientować się, co trzymamy w rękach. Jedno jest ważne – w każdych z tych czterech (czy trzech) wyborów mamy jeden i tylko jeden głos.

Nie możemy na żadnej karcie zagłosować na dwie osoby. Nie warto też zostawić karty bez naszego ważnego głosu, bo to tak, jakbyśmy oddali innym naszą władzę.

Druga istotna kwestia to jak oddać głos, żeby był ważny. Oczywiście, więcej niż jeden głos oddany w poszczególnym głosowaniu (zaznaczenie kilku osób z wielu list) powoduje, że głos jest nieważny. Pojawiło się ostatnio, jak zawsze przed wyborami, wiele głosów sugerujących, że nasze karty do głosowania mogą zostać sfałszowane i że koniecznie musimy się przed tym w jakiś sposób zabezpieczyć. Nie ulegajmy teoriom spiskowym. Oczywiście, w poprzednich wyborach teoretycznie można było poprawny głos zamienić wyłącznie na nieważny, poprzez dodanie jakichś znaków, a w tych wyborach można podobno zamazać nasz znak i postawić inny. Jednak zgodnie z opinią PKW, taki głos również będzie nieważny – jeżeli tylko uda się dojrzeć, że pod zamazanym obszarem znajdują się co najmniej dwie przecinające się linie. Wiem, że na wyposażeniu licznych komisji wyborczych znajduje się lupa, więc analiza może być przeprowadzona bardzo dogłębnie i rzetelnie.

Słyszałem o pomysłach na smarowanie karty do głosowania stearyną, zamazywanie, używanie różnokolorowych długopisów, wycinanie niezaznaczonych kwadratów… Jedne z tych pomysłów od razu powodują, że nasz głos będzie nieważny. Inne mogą, choć nie muszą, unieważnić nasz głos – to będzie zależało od naszej precyzji w działaniu oraz od decyzji komisji obwodowej liczącej głosy. Pozostaje jednak pytanie – czy rzeczywiście chcemy dać się sprowokować do paranoicznych zachowań? Może jeszcze przed wejściem do lokalu wyborczego spluniemy przez lewe ramię?

Zachowajmy powagę i obserwujmy. W całej Polsce wielu – dziesiątki tysięcy – wspaniałych, mądrych i uczciwych ludzi zgłosiło się do pracy w komisjach wyborczych. Zaufajmy im. Ale też nie utrudniajmy im pracy. Sądzę, że znacznie więcej zła – zmarnowanych głosów i zmanipulowanych wyników – może spowodować nasza nadmierna nieufność, niż zła wola członków komisji.

Dlatego gorąco apeluję – po prostu postawcie w każdym głosowaniu jeden znak „x” zgodnie z dotychczasowym zwyczajem. Czyli w sumie 4 znaki „x” na czterech różnych kartach do głosowania. To pozwoli na sprawną pracę komisji przeprowadzającej głosowanie, zapobiegnie kolejkom w lokalach i ułatwi pracę komisjom liczącym głosy.

Niech te wybory pokażą, że chcemy zacząć odbudowywać kapitał społeczny – wzajemne zaufanie i współpracę. Zacznijmy od siebie i członków naszych komisji wyborczych.

Do zobaczenia jutro w lokalach wyborczych. A pojutrze w lepszej Polsce, którą sobie jutro wybierzemy.

Na koniec jednak nie powstrzymam się od agitacji wyborczej:

Idźcie głosować! Nie oddawajcie decyzji o swojej przyszłości innym!

Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...

Komentarze z Facebooka